Vaše najčastejšie otázky

Nejde mi zasunúť konektor - banán do zdierok na zosilňovači, čo s tým mám robiť ?

Poväčšinou na každom zosilňovači sa v reproduktorových zdierkách nachádza 4mm ochranná plastová zarážka, ktorá bráni v zapojení konektora, túto zarážku treba odstrániť jej vytiahnutím, najlepšie tenkým háčikom, vrutom alebo zvnútra ju zapriečiť tenkým skutkovačom a povytiahnuť,  foto zarážky nižšie. Odlišná situácia môže nastať príkladne u zosilovačov Yamaha, kde je táto zarážka zatavená do okolitého púzdra a je potrebné ju opatrne vylomiť.

 

Nemožem do prehrávača / zosilňovača zapojiť uťahovací RCA konektor, čo s tým ?

Signálový doťahovací RCA konektor zabezpečuje dokonalý kontakt s terminálom, ešte lepšie pokiaľ má delený kolík v kladnom póle. Uťahovacím systémom rozumieme zvieranie záporného pólu konektora rovnomerne po celom obvode zatáčaním jeho plastového alebo kovového púzdra podľa kvality konektora (miesto zvierania viz foto). Samozrejme, táto inštalácia sa vykonáva manuálne a hlavne s citom, bez použitia akéhokoľvek náradia! Pred inštaláciou káblov s týmito konektami sa má púzdro úplne povoliť, zasunie sa do terminálu a jemne ručne dotiahne puzdro ( v protismere hodinových ručičiek ).

 

Stačí mi kábel 2x2.5 alebo 2x4mm na pripájanie reprosústav do 100-150 W ?

Mnohí z Vás sa ma veľmi často pýtajú na prierezy káblov a či daný prierez bude dostačujúci vzhľadom na výkon zosilňovača a reprosústav. V prvom rade si pripomeňme elektrikárske pravidlo, ktoré znie : záťaž medi je 6 A na 1mm2 prierezu vodiča. V domácich ozvučovacích podmienkach zosilovače na výstupoch nepracujú s vysokými striedavými napätiami ako v sieti 230V, ale podstatne nižšími, prúdové zaťaženie káblov a koncových stupňov závisí od impedancie pripojených reprosústav, to znamená, čím nižšia impedancia reprosústav, tým väčší je prúd, a zase naopak, čím väčšia impedancia reprosústav, tým je na výstupe menší striedavý prúd. Preto sa nedivme, že v napájaní výkonných auto hifi zosilňovačov sa prepájajú na batériu káblami hrubými ako prst na ruke, pretože je tam veľmi nízke napätie - obvykle 11-14 V a obrovská prúdová záťaž, kľudne aj 50-100 Ampér, to isté platí pri napájaní nízko impedančných autohifi subbasových reproduktoroch, kde už pomaly koncové stupne pracujú akoby v ´´skrate´´ pri impedancii 0.5 - 1 ohm. Ale vráťme sa teda do domácich podmienok, kde len málokto tomu dopraje raz za čas viac ako 100 W trvalého výkonu, pokiaľ má v bytových podmienkach tolerantných susedov, kábely o priereze 2x4mm alebo v podobe krížovej štvorky 2x5mm sú pre naše výkony plne predimenzovaným vodičom, bez akejkoľvek obavy z výkonového preťaženia. Sem platí pravidlo, čím hrubší kábel, tým je nižší jeho odpor, avšak so stúpajúcou hrúbkou kábla, čiže chápeme viac ako je tomu rozumné, má podľa môjho názoru klamlivé zvýšenie basov a úbytok detailov výškového pásma. Preto všetko z mierou :)

Ohmov zákon