Vplyv káblov na zvuk

Vplyv jednotlivých komponentov stereofónnych zariadení na výslednú kvalitu zvuku - vyjadrené počtom hviezdičiek od 1 do 12:

Zdroj signálu (cd prehrávač, tape-deck, tuner) : * * * *

Gramofónová prenoska : * * * * * *

Linkový kábel (NF cinch) : * * * *

Predzosilovač : * * * * * *

Ekvalizér : * * * *

Koncový zosilovač : * * * * * *

Reprosústavy : * * * * * * * * * * * *

Rozmiestnenie reprosústav : * * * *

Podstavec reprosústav : * * *

Prípojné svorky káblov : *

Priestorová akustika/zariadenie posluchovky : * * * * * *

Nožičky reprosústav : *

 

Vplyv vlastností reproduktorových káblov na kvalitu zvuku :

Odpor káblov, činiteľ akosti, činiteľ tlmenia : * * * * * * * * * *

Odpor káblu a výkonové straty : * * * * * * * *

Svorky na pripájanie : * *

Zkreslenie káblov : * *

Skinefekt,  účinný prierez vedenia : * *

Kapacita a indukčnosť káblov : * * * * * * * *

Vlnový odpor : * *

Kmitočtová závislosť od doby oneskorenia : * *

Magnetostrikcia : *

EMC, elektromagnetická kompatibilita, vplyv na kvalitu pri rušení vysokofrekvenčnými signálmi : *, u paralelne položených káblov : * * * * * *

Kryštálová štruktúra : * *

Vysoká čistota, vylúčenie oxidácie : * * * *

Smerový efekt káblov : * *

Postriebrenie povrchu : * *

Výňatok je v podstate pochádzajúc z firmy Oehlbach, kde článok lektoroval pán Bohumil Sýkora a samozrejme ešte doplnil / objasnil niekoľko faktov na správnu mieru, viz odkaz : - tento rozsiahly článok si môžete prečítať a stiahnuť z odkazu: https://uloz.to/xc77r2t7/repro-kabely-b-sykora-pdf

Chémia - každý audio vodič určený pre hifi pokiaľ je medený ofc vodič je vždy bezkyslíkatá 99.99% meď, pri kimber kábloch síce môže byť ešte čistejšia meď 6N / 99.9999%/ z chemického hľadiska, ale trúfate si to rozoznať ? Z tohto hľadiska tam môže byť rozdiel v tisícine percenta, ale v skutočnosti je to tak malý rozdiel, že to ľudské ucho nedokáže rozoznať. Odlišnou variantou je pocínovanie vodičov, kde sa znižuje skin efekt, zvyšuje sa odpor povrchovej vrstvy a zabraňuje sa oxidácii medi. Pri postriebrení sa zvyšuje elektrická vodivosť vodičov o 6% v porovnaní s medenými vodičmi.

Vo všeobecnosti ľudské ucho nedokáže rozoznať rozdiel do 5% od pôvodného originálu ! - sme ľudia, nie netopiere.

Hrúbka - výsledný zvuk ovplyvňuje prierez kábla a jeho hrúbka s počtom použitýchnCu vlasov. Vysoké výkony sa logicky nemôžu ťahať zvonkovými drôtmi alebo tenkými lícnymi / plochými káblami. Na druhej strane nemá význam prevádzkovať na palec tučné káble (pokiaľ nemajú byť raz za čas pripojené k elektrárni ) Avšak sa zaručene líši prejav dvojlinky určenej pre silové vedenie 230V/50Hz a na pohľad rovnako vyzerajúcej priesvitnej dvojlinky pre reprosústavy. Zaužívaným štandartom je prierez 2x4mm, minimálne 2x2.5mm, pre výkonné napájanie a vyššie nároky 2x6mm alebo až 2x8mm ako u výrobcu príkladne Viablue. S dalšou stúpajúcou hrúbkou kábla sa síce znižuje odpor ale zároveň zvyšuje kapacita vodičov, čo pri prehnaných prierezoch môže mať za následok  úbytok výškového pásma a klamlivého zvýšenia basovej časti - zvlnenie frekvenčnej charakteristiky - preto všetko s mierou.

Dvojlinka určená pre pripájanie reprosústav je svojím prejavom najmäkšia, najneutrálnejšia, so širokým stereo prejavom a priestorom. Dvojlinka určená pre silové vedenia je svojím prejavom razantnejšia, javí sa čistejšou reprodukciou, preto sa javí bass omnoho čistejší a pružnejší, sú jasne zreteľné rozdiely na výškových frekvenciách, pri zachovaní priestoru a stereo obrazu. Preto v konečnom dôsledku záleži na Vás, aký zvukový charakter doprajete alebo jemne vylepšíte zvukové podanie v celom frekvenčnom pásme :)

Konektory - pri konektoroch či už repro alebo cinch platí pravidlo, aby bola rovnaká povrchová úprava pri prepájaní konektorov zo zosilovačmi, reprosústavami a inými zariadeniami, čiže meď-meď, zlato-zlato, striebro na striebro, rhódium s rhódiom. Dôležitá je čo najväčšia kontaktná plocha a celistvosť konektora, nie početné pérka, pliešky, mechanické napruženia do svoriek a práve sem sú na tom najhoršie luxusné rozťahovacie banániky ktoré sa dotýkajú s komponentom len na špičkách konektora. Ich styčná plocha je malá.