Sieťové filtrácie Oehlbach XXL Powerstation 909 a PowerSocket 907

Oehlbach XXL Powerstation 909

Oehlbach PowerSocket PS 907

Sieťová stanica XXL 909 od nemeckého výrobcu Oehlbach patrí medzi kvalitné komponenty sieťovej filtrácie v systémoch stereo zostáv a domácich kín, pretože napĺňa niekoľko podstatných funkcií ako je sieťový digitálny filter, prepäťová ochrana, Voltmeter, Wattmeter, ochrana pred brumom v prístrojoch a analógové výstupy pre zosilňovače, ktoré v žiadnom prípade nepotláčajú dynamiku zosilovačov, ako u takmer všetkých ostatných filtroch v danej cenovej triede (Supra MD, Gigawatt, Isotek). Tie isté funkcie spĺňa aj zásuvková lišta PowerSocket 907 okrem funkcií displeya.

Powerstation XXL 909 a PS 907- je rackový komponent s neštandartnou šírkou 44.5cm, v príslušenstve sa nachádzajú aj dve kovové konzolky na uchytenie do Racku, šasi filtrácie je celokovové, predný panel je hrubý eloxovaný hliník v dvoch farebných prevedeniach, vpredu sú vyvedené dva sieťové vypínače pre dva samostatné okruhy, ktoré majú oneskorené spínanie cca. 1 sekunda ako ochrana pred nárazovým prepätím pre citlivejšie prístroje. Informačný displey má vkusné modré podsvietenie, na ktorom sa nachádza podsvietený indikátor Protected, ktorý označuje správne fungovanie filtra, druhý indikátor označený ako Polarity označuje správne zapojenie fáze do sieťového filtra, toto je veľmi podstatná vec, pretože Oehlbach neprispôsobuje fázu na naše štandartné normy, pokiaľ Polarity nesvieti na červeno rovnako ako u Powersocketu PS 907, je potrebné otočiť vidlicu do zásuvky o 180 stupňov, pokiaľ používate Schuko zásuvky, až vtedy sa indikátor rozsvieti, ak sú použité zásuvky so zemniacim kolíkom, je potrebné upraviť sieťový kábel na IEC konektory a prehodiť fázu s neutrálom ! Takto fungujú všetky sieťové filtre od Oehlbach ! V tom prípade kde sa nachádza fáza sú všetky sieťové filtre označené červeným krúžkom v zásuvkách, aby bolo dodržané správne fázové zapojenie hlavne kvôli zosilňovačom a zvuku ! Samozrejme takéto riešenie nemá žiaden iný filter v danej triede. Najlepšie na tom je,  že dodávaný sieťový kábel k PS 907 má takýto kábel správne dodaný v balení, ale sieťový kábel dodávaný XXL 909 je zase prispôsobený na naše štandarty a tým pádom sa nedá optimálne použiť : ) ku stanici XXL 909 samozrejme radšej doporučujem použiť sieťový kábel dobre odtienený a s minimálnym prierezom 3x4mm, pretože samotné vnútorné káblovanie je ofc 3x3.3mm, k zásuvkovej lište PS 907 vidím ako optimum 3x2.5mm, pretože jej vnútorné káblovanie ja trošku tenší prierezov ofc vodičov 3x2.1mm. Všetky zásuvky sú samozrejme pozlátené 24k zlatom pre dobrú vodivosť a minimalizovanie prechodových odporov.

Digitálny filter v oboch verziách filtrov funguje v šírke pásma 100kHz - 50Mhz pri útlme maximálne 50 dB, myslím, že rovnako účinný filter má aj Eaton Protection Box, avšak za neporovnateľne nižšiu cenu 10-20x menej, pretože všetko, čo je v Hifi je niekoľkokrát predražené : ) kto chce rovnako účinnú vynikajúcu filtráciu pre TV a prehrávače, myslím že je jasnou voľbou Eaton Protection Box 1-8, koncové číslo podľa počtu zásuviek, jeho EMI / RF filter má až 52dB útlm pracujúci v šírke pásma 100 kHz - 100 Mhz, ale do tohto filtra nezapájať zosilňovače, ale priamo do steny zásuvky. Za zmienku stojí ešte filter Vincent PF-1, čisté zlodejstvo, takmer prázdne šasi. Naopak ešte kvalitnejšie sieťové filtre od XXL 909 stoja za zmienku modely od Furman alebo špičkové  Monster Power, ktoré sú ale nedostupné a skôr určené pre americký trh. Z našich domácich sk/cz Home produktov potom stojí za zmienku sieťové VF fltre od pána Jula Pintéra ( juloaudio.sk ) alebo špičkový výkonový sieťový filter Sunrise V2 / Galaxy hlavne pre zosilovače od pána Rehbergera (noble-audio.webnode.cz ).

Zo zadnej strany filtra XXL 909 sa nachádzajú 4 filtrované a 4 nefiltrované zásuvky, ktoré sa spínajú v dvoch samostatných okruhoch, to umožňuje spínať zariadenia podľa vlastného uváženia a potreby, vzadu je ešte vyvedená pozlátené zemniaca skrutka, ktorá je pripevnená o šasi skrinky a umožňuje uzemniť zosilovače alebo gramofón. Filter XXL 909 obsahuje dodatočne ešte dva feritové VF filtre, cez ktoré prechádza hlavné napájanie, ktoré PS 907 nemá. To umožňuje aj na analógových výstupoch potlačiť vysokofrekvenčné rušenie. V prípade PowerSocketu 907 má naviac dva USB výstupy na nabíjanie mobilných telefónov a iných periférnych zariadení. Oba filtre disponujú tlačídlom Reset po aktivácii ochrany pre znovu-uvedenie do prevádzky. Malá zaujímavá  infoška pomimo - niektorý chalani uzemňujú komponenty cez kohútik radiátora, ono to v skutku funguje výborne, lepšie ako cez kostru zásuvky alebo zem zosíka. V ďalšom rade sa nesmú zapájať dva filtre za sebou, až by chcel niekto teoreticky zvýšiť účinnosť filtrácií.

Osobne som vo všetkých týchto prepäťových ochrán dosť veľký skeptik, to, do akej miery fungujú tieto filtre po priamom či nepriamom zásahu blesku do rozvodov by ukázal až reálny prípad, do akého rozsahu poškodenia prístrojov by došlo v prípade živelnej pohromy, preto aj tak v letnom počasí a pri búrke je istejšie fyzicky odpojiť sieťový kábel od filtrácie ! To isté platí fyzicky odpojiť anténny kábel DVB-T, potom sa vonku môže robiť čo chce : )

Prevádzka - zvuk - stanica XXL 909 funguje tak ako má so správnym sieťovým káblom, s indikáciou obidvoch kontroliek fáze a ochrany, veľmi rýchlo reaguje Voltmeter, rovnako aj Wattmeter, ktorý ukazuje spotrebu, keď je minimálny odber 20 watov, wattmeter má tak rýchly reakčný čas, že ukáže v sekunde aj nárazový výkon po zapnutí zosilovača (príkladne u Denónu PMA-2020AE  to je 550W ). Zvuk na analógových výstupoch zásuvkách sa nemení, možno maličkého zlepšenia a odstránenia určitej zrnitosti na výškach som zaznamenal u XXL 909, než u PS 907čky, oba filtre v žiadnom prípade nepotláčajú dynamiku zosilovačov a ani nie sú okresané detaily či transiety, tu zohrávajú dôležitú  výhodu nefiltrované analógové zásuvky, v tomto prípade majú všetky sieťové filtre od Oehlbachu jasne navrch, pretože majú dostatočný počet zásuviek pre napájanie viacero komponentov, to znamená, že užívateľ môže mať aj štyri zosilňovače zapojené v jednej filtrácii. Originál dodávané sieťové káble už len z princípu nedoporučujem používať, sú to klasicky továrenské káble typu 3x1.5mm netienená, hlavne XXL 909 jednotka si zaslúži sieťový kábel s riadnym prierezom vodičov. Po zapojení a odskúšaní zosilovača vo filtrovanej zásuvke ale už bolo počuť zmeny vo zvuku, niektoré tóny sa už zlievali do stredovýšok a nastala akási agilita prejavu na výškových tónach,  očividne fungovanie filtra bolo počuť veľmi dobre, samozrejme že sa mi to nepáčilo, bola to skúška, do akej miery to má vplyv na zvuk. Takže v konci koncov po správnosti putujú sieťový káble od zosíkov pekne po poriadku do analógových zásuviek, televízor a všetky prehrávače do filtrovaných zásuviek, tak ako to má byť. Na záver ohľadom filtrácií od užívateľov predsa len nedoporučujem kúpu niektorých filtrov od výrobcu Supra MD kvôli ich reklamáciám a poruchovosti. Info na záver : na zosilovačoch Luxmann je potrebné mrknúť, kde sa nachádza fáza na IEC vstupe, má to vplyv na konečný zvuk luxmanov.

Viac fotografií na FB stránke https://www.facebook.com/pg/medalux/photos/?tab=album&album_id=1545356828874807

https://www.facebook.com/medalux/