Fakty vs. Mýty

Zahorovanie filtračných kondenzátorov zosilňovačov a ich vplyv na zvuk...

V základe zahorovaním filtračných kondenzátorov v zosilňovači rozumieme formovanie/obnovovanie   elektrolytických kondenzátorov v napájacom zdroji a signálových cestách na svoju nominálnu pracovnú hodnotu. Týka sa to nových nikdy nepoužitých zosilňovačov. Obnovovaním myslím znovuoživenie starších kondenzátorov na pôvodné výrobcom dané hodnoty , pokiaľ bol zosilovač veľmi dlho nepoužívaný a odstavený  niekoľko mesiacov / rokov. V tomto prípade sa to týka  aj zánovných zariadení, zosilňovačov, ktoré dlhé časy čakajú a odpočívajú v skladoch. Formovanie kondenzátorov môže trvať  niekoľko desiatok minút až desiatok hodín. 

Z vašich skúseností  (na základe niekedy aj  1-2 hodinových telefonátov k objednávkam káblov ) si musím zhrnúť jeden reálny fakt, týka sa to majiteľov zosilňovačov značky Nad v servise  Aldax/SK servisoch, čiže jednoduchá výmena filtračných kondenzátorov, ste viacerý postrehli, že zosilňovače Nad po  tejto výmene  sú viac ostrejšie a trvá Vám určitý čas (pri bežnej hlasitosti počúvania) kým hrajú príjemnejšie. Zase z mojej osobnej skúsenosti pri najvyšších modeloch onkyí je to pravý opak, trvá niekoľko týždňov 3-4,  kým hladký žehličkový zvuk sa zostrí a nový zosilňovač naberá typický studený onkyovský zvuk. 

Zahorovanie káblov

Niekedy sa vyskytujú na fórach informácie, že káble treba zahorovať, než začnú hrať tak ako majú. Podľa mňa je to strašný azda najväčší nezmysel, aký sa môže po weboch šíriť, kábel , ktorý slúži na elektrické napájanie  je v prvom rade definíciou elektrický vodič, ktorý prenáša elektrickú energiu prostredníctvom vodivého kovového jadra, na  ktorom je izolácia *- nevodivý izolant* , čiže pvc, guma, silikón,vrstvy teflónu, kaučuku, polyetylénu.  Najčastejšími kovmi na výrobu elektrických vodičov sú hliník / pomedený hliník,  ktorý je používaný najviac v lacných neznačkových ale už aj značkových priesvitných dvojlinkách, najväčšie zastúpenie má meď a OFC * meď rôznych tried do Class 6 s vysokou čistotou do 99.9999 %, ďalej striebro – postriebrenie – na zvýšenie elektrickej vodivosti, prípadne aj zliatina medi a striebra, cín - pocínovanie proti oxidácii medi, na konektoroch sa stretneme so zlatom, niklom, rhódiom.  Zahorovaním káblov nikto a nič nedosiahne, elektrický kábel-vodič nie je tranzistor, ani kondenzátor, ani procesor ani nijaké iné menované zariadenie, ktoré by potrebovalo k svojej funkcii nejakú technickú súčiastku. V kábloch nie je čo zahorovať, akurát tak izoláciu, aby Vám zobrali meď v zberných surovinách.

*Skin efekt je povrchový elektrický jav prejavujúci sa vyššou koncentráciou elektrického prúdu na povrchu vodiča v porovnaní s ostatnými časťami vodiča. Prejavuje sa tým viac, čím je vyššia frekvencia predchádzajúceho prúdu. Jeho vplyv potláčame zväčšovaním povrchu odpora vodiča. Zdroj Wiki.

*Izolácia

Izolácia vodiča  chráni vodič pred koróznymi a mechanickými poškodeniami, zároveň bráni kontaktu s vodivým jadrom, slúži aj ako rozlišovací znak vodiča. Tak ako sa elektrické vodiče používajú v najrôznejších oboroch a podmienkach, tak sa aj izolácia musí vyrovnať s týmito podmienkami. Typ izolácie záleží od použitia, pracovného napätia vodiča (bezpečné napätia, signálové napätia, vysoké napätia), pracovných teplôt (pre chladné prostredia, pre horúce prostredia), mechanického zaťaženia (prívodné šnúry, pevné pripojenie), chemického zaťaženia (oleje, prach, UV žiarenie, voda). Preto si nikdy nedovolím tvrdiť, že vodič so silikónovou izoláciou hrá lepšie ako vodič s pvc izoláciou.

Rozohrávanie reproduktorov

Rozohranie reproduktorov má veľký vplyv na výslednú zmenu zvuku každého akéhokoľvek nového reproduktora / reprosústav, z dôsledku uvoľnenia ´´usadenia´´ kmitacieho systému - ani nie tak závesa  membrány ale hlavne rozkmitanie vlnovca, čím sa reproduktoru menia jeho T/S parametre, elektro - akustické vlastnosti. Z toho plynú početné merania reproduktorov tzv. pred a po zahorení, príkladne u basákov zisťujeme nižšie Fs, väčší ekvivalentý objem VAS po rozohraní. Na webe je kvantum materiálu, na prodance je tiež veľa meraní aj nových kusov, ktoré majú typicky vysoké FS – rezonančnú frekvenciu  a malé VAS – ekvivalentný objem.  U reprosústav po rozohrávaní badáme uhladenejšiu frekvenčnú charakterisktu, vo všeobecnosti sa zlepšuje impulzná odozva, čiže reproduktor je rýchlejší a tým pádom dosahujeme lepšie zvukové vlastnosti. Tieto najväčšie zmeny sa prejavujú na  basových a stredobasových meničoch, na reproduktoroch s tuhým zavesením ( PA ).